Повернути втрачену кінцівку: вчені ідентифікували клітини, які відповідають за регенерацію

Повернути втрачену кінцівку: вчені ідентифікували клітини, які ...Повернути втрачену кінцівку: вчені ідентифікували клітини, які ...

Якщо розрізати хробака на кілька частин, то він регенерує втрачені частини тіла. Але яку частину цілого цього створіння можна назвати «мінімальною», з якої відновиться повноцінний організм? Для плоских хробаків – це окрема клітина, і недавно вчені навчилися їх виділяти і вирощувати.

«Вперше вдалося у контрольований спосіб ізолювати дорослі плюрипотентні стовбурові клітини. Це більше не абстракція: тепер, клітинне джерело, здатне повернути регенеративні здатності тварин, які їх втратили, можна виділити і вивчити в деталях», – пояснює Алехандро Альварадо.

Варто згадати, що клітини організму, який дорослішає, спеціалізуються і вже не можуть перетворюватися з одного типу в інший, хоча як і раніше містять той же загальний на всіх геном. Навіть стовбурові клітини обмежені певною групою породжуваних ними клітин. Плюрипотентних клітин, здатних розвинутися в клітку будь-якої тканини, наскільки відомо, в організмі дорослих людей не зберігається. А ось у плоских хробаків вони є – вони можуть відкрити нам головні секрети регенерації.

Їх існування відомо вже більше століття, проте до цих пір ідентифікувати цю нечисленну популяцію клітин не вдавалося. Альварадо і його співавтори використовували для цього piwi-1 – білковий маркер стовбурових клітин. Виділивши місця його клітин, вчені помітили, що вони легко розпадаються на дві групи: одні синтезували його багато, інші – мало, лише перші виявляють себе як необласти.

Потім автори проаналізували роботу генома в восьми тисячах клітин з високим вмістом piwi. Були відкинуті клітини, ДНК яких вказала на те, що вони вже вступили на шлях спеціалізації. В результаті вчені звузили пошук для двох груп клітин, що розрізняються активністю генів, – Nb1 і Nb2. Nb2-клітини відрізнялися активним синтезом мембранного білка тетраспаніна, функції якого поки малозрозумілі.

Однак саме ці клітини, пересаджені плоским черв’якам, ледь не вбитим потужної дозою радіації, дозволили їм повністю відновитися. В результаті вчені вперше отримали порівняно простий і ясний шлях до виділення дорослих плюрипотентних стовбурових клітин, необласти. Тепер залишається вивідати секрети регенерації тканин, органів, а можливо, і цілих кінцівок.

Джерело: https://zik.ua/

Оцените:
Рейтинг: 0 / 5 (0)Продам дом в р-не Автовокзала

Общая площадь дома 60 м2. 4 комнаты. кухня и с/у в доме. М/п окна. Отопление газовое - АГВ. Колонка, счетчики....

Доставка води «Срібна Роса»

Підприємство ООО “АКВА ПЛЮС 3000” здійснює доставку питної води по Нікополю в бутлях 19 дм3 клієнтам ...

21 июня 2018 | просмотров: 162

ПОДЕЛИТЕСЬ МАТЕРИАЛОМ, ВОЗМОЖНО, ВАШИМ ДРУЗЬЯМ ЭТО БУДЕТ ИНТЕРЕСНО:


Последнее на порталеПоследние комментарии

Подпишитесь на нас в ФБ и будьте в курсе новостей Никополя!
Поиск по порталу