Нарешті, могила Івана Сірка – під офіційним Захистом української держави!

Нарешті, могила Івана Сірка – під офіційним Захистом української ...

Серед усіх козацьких отаманів та гетьманів до наших днів збереглася в Україні тільки могила уславленого Івана Сірка, отамана Чортомлицької Січі. Найважливішим кроком до збереження пам'ятки національного значення "Могила І. Д. Сірка" стало затвердження наказом Міністра культури її охоронних зон. Нарешті, на 22-му році незалежності України (та 332 році із дня смерті отамана-характерника), його могила опинилася під реальним, а не номінальним захистом держави!
Возложение венка

Про це йшлося під час прес-туру журналістів до краю п'яти Запорозьких Січей - Нікопольщини. Тур, організований Благодійним фондом «Славетна Січ», був присвячений 360-річчю заснування Чортомлицької Січі, Дню українського козацтва та його заступниці Святої Покрові Божої матері.

ЧИ ПОТРІБНА ДЕРЖАВІ МОГИЛА СІРКА?

З 1965 р. могила І.Сірка мала статус пам'ятки історії та культури республіканського значення. Проте тільки через 47 років - 12 червня 2012 р. наказом Міністра культури Кулиняка М.А. були затверджені комплексні охоронні зони цієї пам'ятки історії та культури  національного значення (а саме - навколо території, де розташована могила).

Затверенню передувала археологічна та проектна робота (здійснена Нікопольським краєзнавчим музеєм та спеціалізованою проектною організацією "Ареал-центр" згідно закону "Про охорону культурної спадщини"). Докладніше про це розповів співзасновник Благодійного фонду «Славетна Січ» Володимир Буштаренко:

- Як не дивно, фінансувалися ґрунтовні проектні роботи не за рахунок держави, а за кошт недержавного Благодійного фонду «Славетна Січ». Ще 4 роки тому - після прийняття закону «Про охорону культурної спадщини», Нікопольська райдержадміністрація (згідно з рішенням Дніпропетровської облради від 23 травня 2008 р.) мала здійснити заходи із оформлення та встановлення охоронних зон. На це у бюджетах Дніпропетровської області та Нікопольського району на  2009-2010 роки навіть була закладена доволі пристойна сума - 720 000 грн. Минув час - і те, що нікопольська районна влада не спромоглася зробити впродовж 4 років, менш ніж за  рік зробив недержавний Благодійний фонд «Славетна Січ».

- Тепер на території охоронної зони держава встановить режим, що забезпечить збереження цінного в історичному відношенні оточення пам’ятки, - сказала директор Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Лідія Голубчик. - Також будуть створені оптимальні умови для огляду, належного функціонування, захисту від негативних господарських чинників. Тож дуже важливо, що така організація, як «Славетна Січ», взяла на себе обов'язки із організації і фінансування пам'яткоохоронних заходів. Із 23 пам'яток національного значення, що знаходяться на території Дніпропетровської області, тільки на 4 оформлені охоронні зони. Підкреслю: наші пам'ятки потребують не тільки збереження, але і популяризації - аби до нас приїздили звідусіль, зокрема як до колиски козацтва та центру скіфських царів.

- Процес затвердження зон охорони був доволі не простим, - продовжує В. Буштаренко. - Проект створений архітекторами із залученням істориків та археологів, мав пройти рецензування науково-методичних рад - при Дніпропетровському обласному центрі з охорони історико-культурних цінностей та при Центрі пам'яткознавства Національної академії наук. Після чого і був виданий наказ Міністерства культури. Требо було також комплексно визначити водозахисну смугу і природоохоронні зони. Вони були розроблені ліцензованими установами, проект пройшов експертизу та має бути узгоджений з Нікопольською районною адміністрацією. Але чомусь при зверненні до районної влади вона ніяк не відреагувала і не погоджує проект! Така бездіяльність вимагає понесення відповідальності за наслідки. Тому зараз ми плануємо звернутися до екологічного прокурора Дніпропетровської області з проханням - розібратися та взяти цю ситуацію на контроль.

Доповнила колег директор Центру пам'яткознавства Національної академії наук України та Українського товариства охорони пам'яток історії і культури (м. Київ),  Заслужений працівник культури України - Олена Титова:

- Я дуже рада, що могила славного кошового отамана Сірка набула того статусу, котрого мала отримати вже давно. Бо це одна з найвагоміших, найбільш священних пам'яток України. Вже багато років це місце є культовим для представників козацтва та свідомих жителів України. Низький уклін благодійникам з фонду "Славетна Січ", які профінансували розробку проекту зони охорони!

На всій Україні на сьогодні налічується 14 000 пам'яток різного статусу, проте більшість з них не має такої розробленої документації і є вразливими перед різними небезпеками. Затверджені зони охорони передбачають заборону в межах охоронної зони або обмежує містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні  роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини. Тут, на Нікопольщині, ми маємо дуже важливе поєднання зусиль державних, наукових  інституцій та громадськості, які патріотично налаштовані і розуміють значення пам'ятки національного значення "Могила І. Д. Сірка". Збереження пам'ятки - добре підґрунтя для розвитку регіону та туристичної привабливості, створення нових робочих місць. А тому дуже важливо аби земля навколо могили І. Сірка набула статусу історико-культурного призначення. А для цього вони мають бути переведені із земель сільськогосподарського призначення. Питання виділення землі мало бути вирішено згідно з Постановою № 5106-VI Верховної Ради. Райдержадміністрація може запропонувати пайовикам віддати свої земельні паї для суспільних потреб, а взамін виділити їм земельні паї у іншому місці - за рахунок земель резервного фонду Нікопольського району.

ВІД КОЗАЦЬКОЇ КОЛИСКИ - ДО ТУРИСТИЧНОГО ЦЕНТРУ

Основною ціллю Благодійного фонду "Славетна Січ", нагадаємо, є ініціатива будівництва відновленої Чортомлицької Січі поблизу могили І.Сірка - із статусом історико-туристичного центру. Презентація ідеї громадськості була рік тому.

Унікально важливим для регіону було прийняття Верховною Радою України Постанови № 5106-VI «Про відзначення на державному рівні 14 жовтня 2012 року 360-річчя заснування Чортомлицької Запорозької Січі і вшанування пам'яті кошового отамана Івана Сірка». Автори Постанови: Президент Благодійного фонду «Славетна Січ», нардеп Леонід Кожара з фракції Партії Регіонів та співзасновник фонду, нардеп Павло Жебрівський з фракції «НУ-НС».

Згідно Постанови не тільки мало бути організоване відзначення славної дати, а також були заплановані заходи із популяризації історичного значення Січі та І.Сірка (проведення міжнародної наукової конференції, видання книг, зйомка та демонстрація телефільмів тощо). Були заплановані кошти і на розвиток інфраструктури - будівництво огорожі, причалу для козацьких чайок та плавзасобів малого тоннажу, ремонт дороги, підведення води, облаштування автостоянки. Також Постанова передбачала фінансування робіт із оформлення зон охорони могили І.Сірка, про які було вже сказано вище.

- Але, на жаль, кошти не були виділені взагалі. - розповідає Богдан Кожушко, член правління головної ради Українського товариства охорони пам'яток історії і культури (м. Київ), експерт-консультант Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України. - Події відбувались так. Законопроект був зареєстрований у грудні 2011 року і, виходячи з практики роботи ВР України, міг бути прийнятий до 1 січня 2012 року. При бажанні Комітет ВР з питань культури та духовності міг дуже швидко розглянути цю Постанову та рекомендувати її до прийняття. Проте цього не відбулось, навпаки розглядання та висновки затягувалися. Проект зареєстрований і включений у порядок денний був 7 лютого 2012 року. І лежало воно «без рук» доти, доки козаки громадської козацької організації "Чортомлицька Січ" не звернулася з критичним листом до голови Верховної Ради та голови Комітету ВР з питань культури і духовності. Козаки у своєму листі щиро і відверто сказали, що відбувається ігнорування та нерозуміння головою комітету Володимиром Яворівським важливості прийняття Постанови - дата святкування 360-річчя Січі наближалася, а Постанова не розглядалася. Багато в чому посприяло також звернення  директору Центру пам'яткознавства Національної академії наук України Олени Титової. Долучився до прискорення питання і я - після того, як доля звела мене з засновниками фонду "Славетна Січ". Часу залишалось обмаль - з липня по вересень Верховна Рада мала піти на канікули. Незважаючи на політично мотивований спротив керівника Комітету з питань культури і духовності В. Яворівського, все ж таки парламент  5 липня проголосував за прийняття Постанови. Через те, що було втрачено багато часу, оргкомітет з проведення заходів був створений з великим запізненням - у 10 тижнів з моменту прийняття! А саме - 14 вересня відбулось перше засідання оргкомітету під головування Міністра оборони України.

- Через затягування Кабмін не зміг профінансувати заходи, передбачені Постановою, - каже Володимир Буштаренко. - З 9,7 млн. з держбюджету не витрачено було ані копійки. Проте в тій чи іншій мірі вшанування пам'яті Чортомлицької Січі і отамана Сірка  відбувалося у Дніпропетровській, Харківській, Вінницькій, Івано-Франківській областях, у Криму тощо. Біля могили І.Сірка у с. Капулівці місцеві жителі побачили дефіле зі зброєю у виконанні роти Почесної варти та концерт Заслуженого академічного ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України (про це ми розповімо окремо).

Жива легенда краю, член Благодійного  фонду «Славетна Січ», нащадок джури (зброєносця) Івана Сірка - Володимир Іванович Саламаха розповів зокрема про те, як створювалася перша у Нікопольському районі громадська козацька організація «Чортомлицька Січ». Та про те, як його пращур разом з іншими козаками у 1709 році  врятував останки Сірка від знищення російським військом, яке вщент зруйнувало Чортомлицьку Січ.

Журналістам був презентований логотип ювілейного свята із вшанування 360-річчя заснування Чортомлицької Запорозької Січі (автор – відомий художник, голова Нікопольської спілки художників, розробник гербу м. Нікополя Василь Живогляд). Цей логотип до того ж має стати символом відродженої Чортомлицької Січі.

Співзасновник фонду та депутат Дніпропетровської обласної ради від Нікополя, генеральний директр ВНЦ "Трубосталь" Олександр Фельдман так підсумував слова колег:

- Потрібна співпраця з Дніпропетровською облдержадміністрацією, обласною  радою та вищими органи влади України  у розвитку та втіленні нашої спільної  мети – перетворити край та область на регіон-лідер зі всеукраїнського та міжнародного туризму, який би приваблювали  святині козацького краю.

Найближчим часом ми разом з  членами фонду, іншими депутатами обласної ради – будемо ініціювати розробку цільової програми із популяризації славного отамана та Чортомлицької Січі, а також з розвитку інженерно-транспортної інфраструктури навколо могили І.Сірка. Важливими пунктами програми мають стати також і заходи щодо збереження могили Івана Сірка, зокрема - із консервації та реставрації надгробного каменю й погруддя І. Сірку.  Сподіваємося на підтримку Дніпропетровської облдержадміністрації, Кабміну та Верховної Ради, яка вже демонструвала повагу до нашого краю, проголосувавши більшістю за Постанову по вшануванню пам'яті  І. Сірка і Чортомлицької Січі.

Источник: НТМ

Читати попередню

Вечеринка «по-ветерански»

Читать наступну

Богатый – во вторник, бедный – в пятницу

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство