Династії презентували місто перед іноземцями

Династії презентували місто перед іноземцями

Наприкінці вересня в селищі Петриківка відбувся перший обласний фестиваль «Петриківський ярмарок», який пройшов у межах обласного фестивалю-ярмарку «Петриківський дивоцвіт» під девізом «Талановита родина – творча Україна!». Його метою є виховання молоді на засадах патріотизму, відродження та збереження української духовної спадщини, популяризація народного мистецтва.

Цього разу в Петриківці нашу область презентували як центр унікальної культурної спадщини України та світу. І це не випадково. Петриківка – село, що вільно розкинулось посеред степів, було «казенною державною слободою» і ніколи не знало кріпацтва, тому вічно живий дух непокори, горде усвідомлення своєї незалежності, особиста гідність – головні риси характеру мешканців цього краю, - зформували особливий тип людини -творця, здатної не лише бачити й цінувати красу своєї замлі, а й виражати її у підкресленій вишуканості візерунків вишиванок, у витонченій багатобарвності декоративного розпису…

«Петриківський ярмарок»відбувся при підтримці Міністерства закордонних справ України. В ньому взяли участь дипломати понад двадцяти країн світу та видатні діячи культури і мистецтва.

Насичена програма фестивалю включала в себе: виставку-ярмарок образотворчого, народного та декоративно-ужиткового мистецтва; майстер-класи та уроки народних промислів; фестиваль сімейних династій Дніпропетровщини; конкурс на кращі знання обрядів Придніпров’я.

Нікополь презентувала делегація близько з 20 чоловік. В номінації «Містечко майстрів» (виставка-ярмарок майстрів сімейних династій прикладного мистецтва) дипломами першого обласного фестивалю «Петриківський ярмарок» було нагороджено родину майстрів глинярів Ляшенко та майстринь вишивальниць Остроухових.

Миколата Катерина Ляшенкт, їх сини Павло та Артем гостинно зустрічали всіх відвідувачів свого «містечка». Їх керамічні вироби з чорної задимленої глини нікого не залишили байдужими. І дорослі, і дітлахи з великою зацікавленістю дивились на «народні» глечики та сувенірні вироби з глини. Багато хто з гостей, у тому числі, йзарубіжних придбали у глинярів сувеніри на згадку про перший обласний ярмарок в Петриківці.

«Дивуюся тобі, гончар, що ти маєш дух м'яти глину, бити, давати їй сотні ляпасів, адже цей вологий порох тріпотливою був плоттю, покуда життєвий вогонь у ньому не згас». Ці слова належать відомому персидському поету Омару Хайяму і добре характеризують талановитих майстрів. За 20 років родина Ляшенків створила понад 1000 авторських робіт, якими цікавляться відвідувачи всіх міських та обласних виставок і фестивалей народно-ужиткового мистецтва. Їх художні вироби користуються великим попитом серед любителів народної кераміки в Україні та за її межами.

Другими зустрічали гостей родина майстринь-вишивальниць Остроухових. Мати Олександра Миколаївна займається вишивкою з дитинства. Створила велику кількість авторських робіт: українськи рушники – весільні, родинні, обрядові, для немовлят, обереги; вишиті жіночі, чоловічі та дитячі сорочки; скатертини та серветки.

Роботи талановитої майстрині знаходяться в музеях України і в приватних колекціях в Україні, Росії, Канаді, США, Естонії, Чілі, багатьох інших країнах світу.

Послідовниця матусі, донька О.М.Остроухової Ольга Миколаївна Дегтяниковаза 20 років плідної діяльності також створила унікальну колекцію рушників та виробів української народної вишивки, а в вільний від роботи та вишивання час ще займається створенням дитячих іграшок, які охоче дарує дітям своїх рідних та знайомих.

В сімейній оселі «Таланівка», де мешкає родина художника-іконописця М.Д.Продана, були презентовані ікони майстра, акварельні художні роботи, вироби з дерева та українські народні ікони ХІХ ст., зібрані їм особисто.

Мистецький доробок талановитого майстра вражає – понад 3000 авторських робіт і серед них: дві з половиною тисячі ікон. М.Д.Продан особисто розписав 4 іконостаси - для Спасо-Преображенського собору та церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Нікополі, для двох сільських церков. Обсяг цих робіт вражає, в кожному іконостасі до 60 ікон.

Марко Дмитрович отримав Диплом лауреата фестивалю і особливувідзнаку від голови обласної ради Є.Г.Удода.

Такі вони родини майстрів Проданів, Ляшенків, Остроухових, які мешкають в Нікополі і на гідному рівні презентували наше місто на І обласному фестивалі «Петриківський ярмарок», - гостинні і щирі, талановиті і щасливі, бо їх вдача приносить в оселю затишок і радість та ще і зігріває серця всіх небайдужих до народної творчості людей!

Тетяна МАЛЬОВАНА, завідуюча відділом науково-просвітньої роботи краєзнавчого музею

P.S. Напередодні Дня українського козацтва відомий в Україні та за її межами, почесний громадянин міста Нікополя Марко Продан на замовлення жінки-мецената, яка побажала залишитись невідомою, написав нову ікону в жанрі української народної ікони «Покрова Пресвятої Богородиці» з історичними постатями – Богданом Хмельницьким та Іваном Сірком. Легендарні особистості, життя яких і подвиги були пов’язані з нашою землею, звертаються до Небесної Покровительки в молитві. Ця неповторна ікона є благословінням для всього нашого козацького краю!

Источник: Никополь-ART

Читати попередню

Прочь из города

Читать наступну

Туристический заезд "Знакомьтесь, Никополь!"

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство