На дні колишнього Каховського водосховища знайшли козацький поховальний хрест і кам'яні гарматні ядра

На дні колишнього Каховського водосховища знайшли козацький ...
Картинка к: На дні колишнього Каховського водосховища знайшли козацький поховальний хрест і кам'яні гарматні ядра

Про це повідомив директор Нікопольського регіонального науково-дослідного інституту козацтва інституту історії України НАНУ, заступник директора Нікопольського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Мирослав Жуковський. Він розповів, що ці речі почали знаходити після того, як російські війська підірвали Каховську ГЕС й зійшла вода.

Краєзнавець Мирослав Жуковський каже: дев'ять ядер для козацьких гармат приніс його знайомий.

«У нас таких ядер немає, це для нас на сьогодні артефакти номер один по Томаківській Запорізькій січі. Вони збереглися, бо знаходилися в ґрунті, в піску на берегу, у муляці. Ядра виготовлені з вапняку, їх робили вручну під діаметр гармат. Вони були, як правило, невеликі. Їх використовували, щоб пробивали борта ворожих кораблів», – розповів чоловік.

В експозиції, біля половецьких баб і старовинного жертовника – ще одна знахідка Каховського моря.

«Було повідомлено, що на місцях колишніх козацьких зимівників і цвинтаря виявлено унікальний артефакт – це козацький поховальний хрест. Це хрест 18 століття, він свідчить про те, що недалеко був козацький цвинтар, який був знищений. А хрести були або використані на побутові нужди або скинуті на берег Дніпра», – зазначив науковець.

Щоб витягнути його із місцевості, яку постійно обстрілюють війська рф, організували спеціальну експедицію. З міркувань безпеки ми не оголошуємо учасників експедиції та місця виявлення.

Доки берегову лінію колишнього водосховища обстрілює російська артилерія, наукові розвідки під забороною. Та музейник закликає людей, які знаходять артефакти, безкоштовно передавати їх в музей для дослідження і зберігання.

Джерело: https://www.nikopol-mrada.dp.gov.ua/

Читати попередню

Початок громадського обговорення з питань демонтажу символічних об’єктів та пам’ятного знаку

Читать наступну

Стартував новий проєкт допомоги нікопольцям

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство