Заробітна плата у «конвертах»

Заробітна плата у «конвертах»

На запитання відповідає заступник начальника відділу додержання законодавства про працю та зайнятості Територіальної Державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області Анатолій Коробка

Виплата заробітної плати у «конвертах» - тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні, так і кожному з нас. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Тому легалізація заробітної плати, прихованої зайнятості на сьогодні є одним з найпріоритетніших напрямків роботи податківців.

Працівник, який отримує нелегальну заробітню плату, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату в «конвертах» позбавляє їх соціального захисту, aдже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

Кожному працівнику та роботодавцю слід нагадати, що їх трудові взаємовідносини регулюються Кодексом законів про працю України (надалі - КЗпП). Зокрема, статтею 24-1 КЗпП України передбачено, що в разі укладення трудового договору фізична особа - підприємець повинен зареєструвати його в тижневий строк у місцевому центрі зайнятості. Період роботи за трудовим договором заноситься в трудову книжку працівника та засвідчується печаткою центру зайнятості. Трудовий договір захищає права найманого працівника, оскільки в ньому обумовлюється розмір зарплати, який має бути не меншим від її мінімального розміру; визначається тривалість робочого часу та перерви; визначаються вихідні дні, встановлюється тривалість щорічної оплачуваної відпустки.

Оскільки трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником та роботодавцем, де право однієї сторони відповідає обов’язку іншої, використання «тіньової» зайнятості для роботодавця призводить до позбавлення права вимагати виконання роботи належним чином, підпорядкування найманого працівни-ка внутрішньому трудовому розпорядку, режиму роботи, можливості покласти на працівника матеріальну відповідальність тощо. Працівник не підконтрольний роботодавцеві, тому роботодавець не наділений владними повноваженнями і не вправі притягати працівника до дисциплінарної відповідальності, а у випадках здійснення шкоди працівником, у тому числі і матеріальної, підприємцю буде дуже важко довести причетність його до скоєного.

Необхідне зауважити, що використання нелегальної робочої сили, не укладення чи несвоєчасна реєстрація трудових договорів між підприємцем та найманими працівниками є порушенням законодавства про працю, а це тягне за собою адміністративну відповідальність, передбаченою Кодексом України про адміністративне правопорушення (зокрема, ч.1 статті 41), а саме: накладення штрафу на роботодавця у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в окремих випадках, кримінальну відповідальність за  172 ККУ.

Источник: Никопольская правда

Читати попередню

В акварелях он сумел передать переживания и чувства

Читать наступну

Юный техник покорил индийское небо

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство