NASA та Університетом Брадлі вибрали фіналістів конкурсу «3D-Printed Habitat Centennial Challenge», який присвячений розробці житла для астронавтів на Марсі, і вручило їм грошову винагороду. Учасники конкурсу повинні були розробити стійкий притулок для екіпажу з чотирьох астронавтів місії на Марс, використовуючи технології будівництва і 3D-друку.
Командам довелося вирішити проблеми транспортування матеріалів з Землі на Марс, а також врахувати відмінності в атмосфері та ландшафті на іншій планеті. Загалом конкурсанти повинні були створити цифрові моделі фізичних і функціональних характеристик будинку на Марсі з використанням спеціалізованих програм.
За свою роботу розробники отримали фінансову винагороду величиною в $100 тис., яку було розподілено між п’ятьма командами в залежності від їхнього результату.
Так, проект Zopherus команди зі штату Арканзас отримав нагороду в $20 957 здебільшого за посадковий модуль, який будує будинки без участі людини. Апарат сканує все оточення та вибирає оптимальну область друку, а потім посилає мініатюрних роботів видобувати ресурси. Потім модуль за допомогою встановлених всередині 3D-принтерів друкує будинки та лабораторії, які пов’язані між собою проходами та нагадують бджолині стільники. Великі вікна забезпечують відмінний вид на марсіанський пейзаж, а також дозволяють вирощувати невеликий гідропонний сад для забезпечення їжею та киснем.
Друге місце зайняли інженери з Нью-Йорка – і також отримали $20 957. На думку цих розробників, ідеальна форма для подібного роду житла – циліндр, адже вона залишає мінімальну кількість незайнятого простору. Проект цієї команди складається з двох шарів, щоб впоратися з внутрішнім атмосферним тиском і структурними напруженнями, які можуть виникнути на Марсі. В результаті будинок має чотири поверхи – на першому розташований гараж і лабораторія, на другому – ще одна лабораторія і кухня, на третьому – спальні, а на четвертому – рекреаційна кімната.
Проект Kahn-Yates не сильно відстав від своїх конкурентів і заробив $20 622. Матеріали для виготовлення цього комплексу, за планом, видобуваються з поверхні Марса, саме ж будівництво проходить у вісім стадій. Значно відрізняється від інших проект тим, що в ньому передбачений сад під захисним куполом, який призначений для виробництва харчових продуктів.
На четвертому місці знаходяться SEArch +/Apis Cor із нагородою в $19 580. Інженери цієї команди розробили подвійну оболонку, щоб укрити структуру від галактичної сонячної радіації, але водночас отримати достатню кількість природного освітлення.
Грошовий приз у $17 881 і п’яте місце отримав проект Північно-Західного університету. В їхній концепції є унікальна сферична оболонка і зовнішній параболічний купол, в якому залишилося чимало невикористаного простору. Автори поділили півсферу на дві частини, в одній вони розташували лабораторію, кухню і санітарні кімнати, в другій – спальні.
Нагадаємо, NASA продемонструвала проекти житла для перших колоністів Марса.