Новий календарний рік: на які зміни очікувати?

Новий календарний рік: на які зміни очікувати?
Картинка к: Новий календарний рік: на які зміни очікувати?

З нового року відбулися певні зміни у пенсійному забезпеченні, які безпосередньо вплинули на розмір пенсійної виплати для деяких категорій громадян, на вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію у 2024 році. Про це та інше розповів начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.

Страховий стаж в Україні щороку зростає. Яким він має бути у людей, які досягли пенсійного віку у 2024 році? І до коли цей показник зростатиме?

Нагадаю, що тривалість страхового стажу, який дає право призначити пенсію за віком визначений статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

З 1 січня 2024 року для виходу на пенсію в 60 років громадяни повинні мати в своєму активі, як мінімум, 31 рік страхового стажу. Ті, у кого його не вистачає, зможуть вийти на пенсію в 63 роки, за наявності стажу не менше 21 року. Якщо стажу від 15 до 20 років, пенсію призначать в 65 років. Вимоги до стажу будуть збільшуватись до 2028 року щороку на 1 рік.

Чи змінився розмір мінімальної заробітної плати у 2024 році?

Так, Закон України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” передбачає підвищення розміру мінімальної заробітної плати. Згідно зі статтею 8 зазначеного Закону з 1 січня 2024 року мінімальну заробітну плату встановлено в розмірі 7100 грн, з 1 квітня 2024 року — 8000 грн (до 1 січня – 6700 грн).

Виходячи з цього розмір мінімального страхового внеску також змінився?

Звісно, з 1 січня 2024 року мінімальний розмір ЄСВ становить 1562 грн за місяць, тобто 22% мінімальної заробітної плати (7100 грн x 22%). З 1 квітня 2024 року - 1760 грн за місяць (8000 грн x 22%).

Також з 1 січня змінилась максимальна величина бази нарахування єдиного внеску (максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок). Вона становить 106500 грн на місяць (7100 грн x 15), відповідно максимальний розмір ЄСВ — 23430 грн (106500 грн x 22%).

Чи впливає зміна розміру мінімальної заробітної плати на розмір пенсії, для кого і як?

Збільшення мінімальної заробітної плати є підставою для перерахунку пенсій непрацюючим особам, які досягли віку 65 років та мають повний страховий стаж (30/35 років для жінок/чоловіків відповідно): мінімальний розмір пенсій таких пенсіонерів з 1 січня 2024 року не може бути меншим за 40% мінімальної зарплати – 2840 грн (7100 грн x 40% = 2840 грн).

Українці, які мають звання Почесного донора України за чинним законодавством отримують доплату до пенсій у розмірі 10% прожиткового мінімуму. З 1 січня 2024 року загальний прожитковий мінімум відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” становить 2920 грн. З урахуванням зазначеного, з 1 січня проведено перерахунки такої надбавки особам, які її вже отримували. Надбавки почесним донорам зросли з 258,90 до 292,00 грн. Статус Почесного донора підтверджується відповідним посвідченням. Для призначення надбавки вперше, потрібно звернутися до будь якого сервісного центру Пенсійного фонду із відповідною заявою.

Водночас, хочу зазначити, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року, проводитиметься з 1 березня 2024 року разом із здійсненням щорічної індексації пенсій.

Крім того, з 1 січня збільшиться розмір щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (Закон України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян”).

Розкажіть, будь ласка, детальніше про проведення фізичної ідентифікації внутрішньо переміщених осіб. Як це працює і в які терміни треба пройти?

Фізична ідентифікація для всіх отримувачів пенсій та соціальних виплат діє в Україні на постійній основі ще з 2004 року. Вона є загальноприйнятою міжнародною практикою, необхідною для того, щоб перевірити, чи дійсно отримує виплату саме та особа, якій вони призначені. Що стосується термінів проходження фізичної ідентифікації, передбачено, що пенсіонерам з числа внутрішньо переміщених осіб, які набули цього статусу до 24 лютого 2022 року та отримують пенсії через поточні рахунки в установах акціонерного товариства “Ощадбанк“ — необхідно пройти фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року.

Які існують способи проходження ідентифікації та як діяти пенсіонерам, які перебувають за межами України чи на тимчасово окупованих територіях?

Для зручності пенсіонерів є декілька способів:

  • Особисто: звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або до відділення АТ “Ощадбанк“ з документом, що посвідчує особу.
  • Через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
  • За допомогою відеоконференцзв’язку в територіальному органі Пенсійного фонду України.
  • У закордонній дипломатичній установі України отримати документ, який посвідчує, що фізична особа є живою, якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном. Видане в установленому порядку посвідчення разом із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал посвідчення разом із заявою можна направити засобами поштового зв’язку або в сканованому вигляді – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Джерело: https://nikopol-mrada.dp.gov.ua/

Читати попередню

Попри війну розробляємо стратегічні плани розвитку Нікополя

Читать наступну

20 січня - День вшанування захисників Донецького аеропорту

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство