Нечаєва (Гегелина) Могила

Нечаєва (Гегелина) Могила
Картинка к: Нечаєва (Гегелина) Могила

Не зрівняною ні з чим, найвизначнішою природньо-археологічною пам’яткою нашого краю, яка чудом збереглася й уціліла з часів Геродотівських і землі Геррос, залишається скіфський царський курган – Гегелина або Нечаєва могила. Це – єдине нерозрите скіфське царське поховання більше ніж двохтисячолітньої давнини.

Нечаєва (Гегелина) Могила є й унікальною природно-ландшафтною пам’яткою. Це найвищий пік у Причорноморській низовині і найвищий куган теренах всієї степової частини Україні, з висоти якого – а це 167,3 метри над рівнем моря! – відкривається огляд горизонту майже на сто кілометрів. Курган «Нечаєва-Гегелина Могила», походження якого відноситься до середини І тисячоліття до нашої ери, згідно з Постановою Кабінету міністрів ще у 2009 році занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

На землях Вольного козацтва Запорізького Низового Гегелина могила була одним із найвищих і найважливіших сторожових пунктів, на якому розміщувалась і сторожова вежа й постійна козацька залога. Цей стратегічно важливий об’єкт розмішувався на шляху між Січами й фортецею Кодак.

В грудні 1943 року під час Нікопольсько-Криворізької операції саме тут точилися надзвичайно запеклі, тривалі, кровопролитні бойові дії. На кургані німецькі загарбники влаштували потужний пункт опору проти просування на захід частин 8-ї Гвардійської армії. І чи не найбільш вирішальна битва за звільнення Нікопольщини й міста Нікополя від німецько-фашистських загарбників відбулася саме тут, біля Нечаєвого кургану. У підніжжя кургану вдячними потомками споруджений Меморіал зі стелою на мармуровому постаменті й меморіальне кладовище загиблих у кровопролитній битві воїнів за висоту 167,3.

В результаті багаторічних зусиль групи "Пошук" Нікопольського заводу феросплавів під керівництвом працівника заводу Леоніда Ігнатенка історія бойових дій в районі висоти 167,3 Нечаєва Могила повністю відновлена. Після неодноразових відвідувань Центрального Архіву Міноборони СРСР (пізніше – РФ) у м. Подольску відновлені імена понад 1400 загиблих тут воїнів, які раніше були не відомі і не увічнені. В результаті обнародування списків загиблих воїнів у різних республіках колишнього СРСР віднайдено понад 200 сімей та нащадків загиблих. Знайдено також більше 100 ветеранів війни – безпосередніх учасників цих боїв.

Як кажуть деякі історики, напевно у XIX сторіччі сімя Гегелиних була сусідами Нечаєвих, а стародавній курган колись, до «переходу» у володіння Нечаєвих, перебував на землі, що належала саме Гегелиним. Звідси і походить одна з його назв – Гегелина Могила. Нечаєви, ймовірно, перекупили цю землю у Гегелиних ще до другої половини позаминулого сторіччя, після чого за розташованим на ній курганом і закріпилася більш поширена назва – Нечаєва Могила.

У післявоєнні роки приступити до дослідження Нечаєвої могили планували такі видатні археологи того часу, як Олексій Тереножкін та Борис Мозолевський, проте розкопки так і не було розпочато. Швидше за все, головною причиною того, чому «не судилося» цього зробити, стало побоювання за життя людей – адже в стародавньому кургані ще з часів війни могли залишатися авіаційні бомби й артилерійські снаряди, які не вибухнули.

За роки сучасності курган дещо зменшив свої геометричні параметри: наразі його висота від підніжжя до найвищої точки становить досить «скромні» 15,1 метра. Хоча для висоти п’ятиповерхового будинку така «скромність» досить відносна! А про 167 метрів над рінем океану – годі й казати. І по сьогоднішній день Нечаєв курган надалі зберігає свої старожитні таємниці…

Як дістатись?

Найбільший у Європі та найвищий в степовій смузі Євразії скіфський курган Нечаєва Могила розташований в 40 км на північ від м. Нікополя – на території колишнього радгоспу «Перемога» (до 1945 року – радгосп «Брянський»), в 3км східніше селища Лебединського.

Читати попередню

Міська набережна

Читать наступну

Джерело поблизу Марганця

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство